Cera naczynkowa należy do jednych z najbardziej kłopotliwych i wymagających umiejętnej pielęgnacji. Cechą charakterystyczną tej cery są niechciane zaczerwienienia czyli tzw. pajączki, które można ukryć tylko przy użyciu odpowiednich kosmetyków i trików kosmetycznych. Makijaż dla cery naczynkowej wymaga przede wszystkim prawidłowego przygotowania skóry.

Oczyszczanie

Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić cerę. To zminimalizuje wystąpienie reakcji skórnych oraz sprawi, iż nasz makijaż będzie trwały. Należy unikać kosmetyków, które wymagają użycia wody, ponieważ ta nadmiernie wysusza skórę. Dlatego też w przypadku cery naczynkowej najlepiej sprawdzą się płyny micelarne, które dzięki zawartym w swym składzie micelom nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy utrudniającej nałożenie podkładu. Na oczyszczoną twarz nakładamy dobrej jakości krem dostosowany do cery naczynkowej.

Makijaż

Najlepiej wybrać podkład o lekkiej konsystencji i silnie kryjących właściwościach. Podkład, podobnie jak większość preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej powinien w swym składzie zawierać zielony pigment. Możemy również użyć korektora, jeżeli nasz podkład nie poradzi sobie z całkowitym ukryciem pajączków. Następnie na podkład należy nanieść puder. Warto zadbać o to, by był to kosmetyk naturalny i z właściwościami pielęgnującymi. Puder powinien być transparentny czyli bezbarwny, ewentualnie w odcieniach brązu. Kosmetyk ten zapewni, iż nasza cera nie będzie się błyszczeć, a makijaż będzie trwały.

Jeżeli chodzi o wybór kosmetyków kolorowych, takich jak róż czy cień do powiek, to lepiej nie korzystać z odcieni różu i czerwieni. Ponadto, z racji tego, iż cera naczyniowa jest cerą suchą i wrażliwą, warto wykończyć makijaż kosmetykiem rozświetlającym, który należy nakładać w kierunku od skroni do policzków. Nada on cerze świeżości i blasku.