Jak będziemy dbać o naszą skórę w przyszłości?
Sprzedaż kosmetyków wciąż się rozwija. Według różnych badań kobieta stosuje średnio 12 kosmetyków dziennie, w tym kremy, dezodoranty, żele, kremy z filtrem przeciwsłonecznym, barwniki, make-up itp. Mężczyźni również włączają pewne produkty kosmetyczne do swojego protokołu pielęgnacji skóry. Jak jednak będziemy dbać o naszą skórę w przyszłości? Oto trendy
Nowe cząsteczki pochodzenia roślinnego
Opisy organic, bio czy eco są synonimami i są bardzo modne w kosmetyce, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Cząsteczki takie jak rambutan, pochodzący z owocu, który wydaje się mieć podobne właściwości do retinolu, nie będąc tak drażniącym, lub bakuchiol, antyoksydant pochodzenia wegańskiego, który obiecuje mieć podobne właściwości do retinolu. Potrzeba jednak więcej badań skuteczności, aby potwierdzić, że powinniśmy stosować te produkty. Nie ma żadnych publicznych regulacji, które jasno rozgraniczałyby, kiedy możemy mówić o kosmetykach organicznych czy naturalnych.
Technologie do wykorzystania w domu
Projektowane są urządzenia do użytku domowego, które mają pomóc w poprawie skuteczności kosmetyków poprzez zwiększenie ich zdolności penetracyjnych lub uzupełnienie ich skuteczności. Pojawiają się na przykład źródła światła, które generują kolagen i poprawiają trądzik, a także radiofrekwencje, mikroigły czy systemy mikroinfuzji, które usprawniają aplikację kosmetyków. Więcej o tych technologiach dowiesz się w https://www.femine.pl
Kosmetyki personalizowane
Polega to na tworzeniu formuł, które zawierają najbardziej odpowiednie dla Twojej skóry składniki. Już dziś dermatolodzy w niektórych przypadkach zalecają formuły, aby spersonalizować i dostosować kosmetyk do rodzaju skóry. Powstają firmy, które wykorzystują algorytmy do projektowania idealnego składu w zależności od typu skóry: wrażliwej, trądzikowej, z trądzikiem różowatym itp. Kluczem do tego, by pacjenci byli lojalni wobec marki, jest dostosowanie składników produktów do ich typu skóry.
Linie kosmetyków ekologicznych
Niewątpliwie trendem będzie to, aby kosmetyki i ich opakowania wykorzystywały tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu, były produkowane w sposób zrównoważony i przyjazne dla środowiska. Ta kultura zrównoważonego rozwoju wpływa nie tylko na opakowania i produkcję kosmetyków, ale także na ich skład. Jednym z przykładów są filtry przeciwsłoneczne. Od 2018 roku dwie cząsteczki w chemicznych filtrach przeciwsłonecznych, oxybenzone i octinoxate, zostały zakazane na Hawajach, ponieważ produkty te wydają się mieć negatywny wpływ na rafy koralowe, ryby, jeżowce i algi, a także ssaki morskie i żółwie morskie. Za przykładem Hawajów poszły następnie inne kraje.
Kosmetyki oparte na mikrobiomie
Mikrobiom skóry składa się z milionów mikroorganizmów znajdujących się na skórze. Są one niezbędne do utrzymania zdrowej skóry. Stosowanie kosmetyków z probiotykami (produkty z mikroorganizmami) i/lub prebiotykami (składniki odżywcze dla tych mikroorganizmów) będzie w najbliższej przyszłości powszechne, aby utrzymać tę równowagę w skórze. Obecnie na rynku jest niewiele marek z takimi składnikami, ponieważ potrzeba więcej badań, aby zoptymalizować i wykazać ich skuteczność i bezpieczeństwo.