Wszystko, co powinnaś wiedzieć o melasmie
Melasma pojawia się na takich obszarach twarzy jak wąsy i pogarsza się latem lub jeśli depilujesz ten obszar. Wyjaśniamy, co powoduje ten rodzaj skazy, jakie czynniki mogą go pogorszyć i jakie są dostępne opcje leczenia.
CZYM JEST MELASMA I DLACZEGO WYSTĘPUJE?
Melasma to hiperpigmentacja skóry, czyli ciemna plama na skórze. Jest spowodowana nadmierną produkcją melaniny, czyli pigmentu, który barwi skórę, włosy i oczy. Choć przyczyny nie są do końca jasne, ma ona związek z nagłymi zmianami hormonalnymi, takimi jak przyjmowanie środków antykoncepcyjnych czy ciąża.
Oprócz czynników sprzyjających pojawieniu się melasmy (ciąża, środki antykoncepcyjne) istnieją inne czynniki, które pogarszają jej stan, np. słońce, dlatego latem melasma nasila się, a zimą rozjaśnia się, lub staje się praktycznie niezauważalna.
Kiedy melasma pojawia się w okolicy wąsów, może być pogorszona przez niektóre metody depilacji, takie jak depilacja gorącym woskiem, która powoduje zapalenie tego obszaru i może dodatkowo uwydatnić plamę.
JAK ROZPOZNAĆ MELASMĘ NA SKÓRZE?
Melasma to brązowawe plamy o gładkiej powierzchni, które mogą być dość rozległe, o nieregularnej granicy. Obszary twarzy najbardziej podatne na melazmę to czoło, kości policzkowe, policzki i górna warga.
Od innych popularnych plamek, takich jak piegi czy plamy soczewicowate, różni się tym, że te ostatnie są mniejsze i pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na każdym obszarze wystawionym na działanie słońca, takim jak ramiona czy dłonie. Ponadto plamy soczewicowe są zazwyczaj szorstkie.
JAK MOŻNA ZAPOBIEGAĆ MELAZMIE?
Jeśli nigdy nie miałaś plam i chcesz im zapobiec, w tym melazmie, kluczem jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania każdego dnia, przez cały rok. Oczywiście, należy ograniczyć ekspozycję na słońce i stosować kosmetyki dostosowane do rodzaju skóry, aby uniknąć zmian. W http://www.femine.pl dowiesz się, jak dobrać odpowiednie kosmetyki.
CO ZROBIĆ, ABY ZLIKWIDOWAĆ MELAZMĘ?
Jeśli masz już melasmę, można ją rozjaśnić odpowiednim zabiegiem depigmentacyjnym. Zabieg ten może być stosowany zarówno w celu leczenia plam, jak i zapobiegania ich ponownemu pojawieniu się. Na przykład w sytuacjach, w których będziesz narażona na dużą ilość słońca.
Jako terapia szokowa, kosmetyczne składniki aktywne z wyboru to substancje depigmentujące, takie jak kwas kojowy lub arbutyna. Mają one zdolność do ograniczania procesu powstawania melaniny, co doprowadzi do stopniowego znikania skazy w miarę odnawiania się skóry.