Powody wypadania włosów u kobiet

Od niepamiętnych czasów włosy są symbolem nie tylko piękna, ale i zdrowia. Włosy muszą się nieustannie regenerować, ponieważ każdy maleńki włosek ma swój cykl życia, na który składają się narodziny, wzrost i wypadanie, więc niewielka utrata włosów jest normalna i stanowi część tego procesu. W rzeczywistości, każdego dnia tracimy od 60 do 100 włosów z szacowanej liczby 100 000 do 150 000 włosów na głowie,.

Ale sprawa się komplikuje, jeśli utrata włosów jest większa, obfita i wczesna, ponieważ mówimy o łysieniu lub nieprawidłowym wypadaniu włosów. Ta przypadłość, która wydawała się dotyczyć tylko mężczyzn, dziś cierpi na nią ponad 20 procent kobiet.

Powody wypadania włosów u kobiet

Eksperci twierdzą, że łysienie może być spowodowane różnymi przyczynami, ale większość z nich ma podłoże genetyczne, a kobiety są na nie bardziej podatne. Podobnie jest ze zmianami hormonalnymi. Być może zauważyłaś, że tuż przed owulacją Twoje włosy wyglądają bardziej niż kiedykolwiek. Dzieje się tak z powodu nieustabilizowanej ilości estrogenów. Podobnie jest w przypadku ciąży. Jednak w czasie menstruacji lub tuż po porodzie, gdy poziom estrogenu gwałtownie spada, może dojść do niezwykłej utraty włosów. Wypadanie włosów występuje również w przypadku zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy, ponieważ we krwi znajduje się mniej estrogenów.

Również stres, choć często o charakterze przejściowym może być czynnikiem nasilającym lub wyzwalającym wypadanie włosów, ponieważ jest w stanie zmniejszyć przepływ krwi do skóry głowy i ilość składników odżywczych, które otrzymuje mieszek włosowy, co sprawia, że włosy stają się osłabione. Istnieją jednak domowe sposoby na wzmocnienie i regenerację włosów – poznaj je wszystkie.

Inne powody, które dodaje się do listy to niezrównoważona dieta (brak białka, witamin z grupy B, witaminy D, kwasu foliowego, cynku, żelaza czy magnezu), zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, antydepresantów, a także silny wpływ leczenia nowotworów.

Jak regenerują się Twoje włosy?

Aby lepiej zrozumieć, jak dochodzi do łysienia, należy wiedzieć, że w normalnych warunkach każdy włos rodzi się w brodawce i rozciąga się wzdłuż mieszka włosowego, by w końcu pojawić się na zewnątrz skóry głowy w postaci włosów, które widzimy. Cykl życia każdego włosa przechodzi przez pierwszą fazę wzrostu (anagen), w której może on rosnąć w tempie 1,3 cm na miesiąc i trwać do 7 lat; drugą fazę przejściową (katagen), w której włos przestaje rosnąć (od 3 do 6 tygodni), stając się cieńszy. Wreszcie, w ostatniej fazie 2-3 miesięcznego odpoczynku (telogen), włosy wypadają. Kiedy masz łysienie, włosy, które się rodzą są cieńsze niż poprzednie. Włosy stają się coraz cieńsze, coraz bardziej wypadadą i stopniowo zmniejsza się ich objętość.